Svako liječenje zuba radi se u lokalnoj anesteziji, jakim anestetikom te NE boli.
Zub može biti iritiran poslije liječenja te može biti osjetljiv.
Oteklina zuba govori o jačini akutne upale. Ukolko se zub ne liječi, upala se povećava i često se očituje oteklinom. Pri većim oteklinama stomatolog će preporučiti antibiotsku terapiju.
Anitibotici u liječenju zuba služe za ublažavanje simptoma no ne mogu izliječiti upalu u kosti koju uzrokuje zub. Da bi se upala izliječila, mora se ukloniti infekcija koja ju uzrokuje.
Lom zuba može se “popraviti” ukoliko nije predubok. Svi lomovi koji su duboko ispod zubnog mesa, osuđuju zub na vađenje. Da bi spriječili lom, na svim liječenim zubima savjetuje se postav nadogradnje i keramičke krunice.
Opsežni karijesi koji dovode do liječenja zuba, uzrokuju veliki gubitak tkiva zuba. Ukoliko veliki dio zuba nedostaje, preporučuje se nedostatak pojačati nadogradnjom. Kako liječeni zubi gube veliku količinu elastičnog kolagenog tkiva, postaju krti i skloni pucanju. Da bi zaštitili zub od loma, preporučuje se sidrenje nadogradnje u korijen zuba zajedno s krunicom.
Zub koji je pretrpio traumu, kandidat je za liječenje zbog ozlijede.
Zdrav, vitalan zub visoko je vrjedniji od liječenog zuba ispunjenog punilima. Liječeni zub s vremenom gubi veliku količinu vode i kolagena te je skloniji pucanju.
Pravilno i redovito održavanje higijene zuba, četkanje zubnom četkicom i pastom s fluorom najvažniji je korak u dnevnoj rutini.
Ukoliko dijete ima vidno zdrav i veseo osmijeh, trebalo bi posjetiti stomatologa po kompletiranju svih mliječnih zuba. Ukoliko dijete ima problema s karijesima, trebalo bi ga na pregled dovesti i ranije.
Mliječne zube najvažnije je četkati redovito. Djeca do 10. godine često nisu manualno spretna te je važno da nakon njihovog četkanja, preciznije zube očetka roditelj. Djeca bi poticajno trebala izabrati svoju četkicu i pastu za zubiće, a preporučuje se mekana četkica te zubna pasta sa fluorom.