Umnjaci koji bole, otiču, guraju susjedene zube, kandidati su za vađenje.
Vađenje umnjaka često je mali kirurški zahvat koji podrazumijeva uklanjanje kosti da bi se uklonio zub.
Ako se korijenski kanal nije pravilno liječio i zaostala je infekcija u njemu, potrebno je učiniti apikotomiju. Ovaj manji oralno kirurški zahvat rješava problem zaostale infekcije koja stvara upalu u kosti. Svaku upalu u korijenskom kanalu je potrebno liječiti. Na samom vrhu kanala mogu se pojaviti ciste i granulom koje je potrebno odstraniti. Odstranjivanjem upalnih procesa sprječava se propadanje i uništavanje koštanog tkiva. Danas se problem nedostatka koštanog tkiva može nadomjestiti umjetnim materijalom koji potiče koštanu pregradnju.
Svaki zub koji se vadi mora se prvo anestezirati. Osim anestezije, svaki se zub prije vađenja rendgenski dijagnosticira.
Nedostatak gornjih stražnih zuba gornje čeljusti često osudi pacijenta na nošenje mobilne zubne proteze. Zašto? Zbog sinusa. Čeljusni sinusi nalaze se iza Vaših obraza i na vrhu gornjih stražnjih zuba. To su prazni prostori u kosti ispunjeni zrakom koji komuniciraju s nosnom šupljinom. Nakon vađenja velikih spomenutih zuba rijetko postoji mogućnost postava implantata u tom području bez nadgradnje kosti. Tada se pristupa podizanju dna sinusa i nadomještanjem „umjetnom kosti“ kako bi se stvorili uvjeti za smještaj dentalnih implantata. Ovisno o veličini defekta, podizanje dna sinusa može se raditi zajedno sa implantiranjem ili se pristupa odgođenoj implantaciji po zaraštanju od 4 – 6 mjeseci. Sinus lift kao terapijska metoda zahtjeva CT dijagnostiku, dobru pripremu i spretnost operacijskog tima. Nakon operativog postupka bitno se pridržavati uputa liječnika.